Vyberte stranu

Poznáte kojota Wilber? A čo napríklad elePHPant? Potom je tu samozrejme ešte Bugdroid, Firefox a samozrejme aj nahryznuté jablko. Akú históriu a pôvod majú títo slávni počítačoví maskoti?

Svet počítačov a internetu dal verejnosti hromadu svetoznámych značiek. Každý pozná Google, Apple, Microsoft, Samsung a ďalšie, avšak iba niektoré z týchto firiem dali svetu aj svojho maskota, ktorý je často známejšií ako ich hlavné logo.

Až teda budete rozbiehať svoj malý startup, premýšľajte aj o tom, môže vám to totiž náramne pomôcť. Krásnym príkladom budiž Android, ktorému zelený priateľský robotík z marketingového hľadiska určite pomohol a dnes si už žije vlastným životom.

Príbeh zeleného androida

Základná podoba Androidu je k dispozícii pod licenciou CC-BY.Vektorová podoba vo formáte AI je k dispozícii tu.

Základná podoba Androidu je k dispozícii pod licenciou CC-BY.
Vektorová podoba vo formáte AI je k dispozícii tu.

Než sa ponorím do histórie zelenkavého panáčika s tykadlami, len pripomeniem, že jeho elektronická farba v režime RGB je # A4C639, u tlače sa potom jedná o odtieň s označením PMS 376C. Na rozdiel od registrovaného slova Android, s ním môžete relatívne voľne nakladať, Google ho totiž uvoľnil komunite pod slobodnou licenciou Creative Commons Attribution, čo v praxi znamená, že môžete postavičku ľubovoľne modifikovať, môžete s ňou aj komerčne nakladať (treba predávať jej gumové figúrky) , ale vždy by ste mali uviesť aj pôvodného autora, teda Google.

A práve tu, v Googlu, figúrka tiež vznikla. Nie je to teda produkt prenajatej reklamné agentúry, ale produkt dizajnérov z Mountain View, konkrétne Iriny Blokovej, ktorá bola v rokoch 2006 až 2009 súčasťou tamojšieho marketingového tímu.

Google dal príležitosť všetkým inžinierom, ktorí mohli prispieť svojím nápadom, takže jedným z návrhov bola aj maľba jedného z programátorov Androidu Dana Morrill, ktorá nedávno kolovala na internete. Nakoniec však zvíťazil zdravý rozum a profesionálna podoba od spomínanej Iriny Blokovej.

Zelený robot, ktorému sa pôvodne hovorilo Bugdroid, uzrel svetlo sveta prvýkrát 5. novembra 2007 a jeho kresba trvala iba päť minút. Dnes sa robot Android tlačí na tričká, hitom sú gumové figúrky a ich zberateľské série a ďalšie drobnosti, ktoré len posilňujú pôvodnú značku.

robot1robot2
Kolekcia desivých návrhov vytvorených v Inkscape od Dana Morrill sa v Googlu našťastie neujala (Zdroj: G+ profil Dana Morrill)

Príbeh nahryznutého jablka

Než sa však objavil Android, príkladne fungujúcou značkou bola jednoduchá maľba s nakousnutým jablkom. Tento motív sa objavoval vo filmoch a stal sa symbolom ekonomického úspechu firmy z Cupertina. Ak by ste podobný obrázok ukázali niekomu na ulici, je celkom pravdepodobné, že by ho dokázal identifikovať, bez toho, aby u neho bolo čokoľvek napísané.

Apple žiadneho maskota v pravom slova zmysle nemá, jeho jablko je však kategória sama o sebe

Apple žiadneho maskota v pravom slova zmysle nemá, jeho jablko je však kategória sama o sebe

[divider color=“#eee“ width=“1″ type=“dashed“ /]
Jablčná firma svoje meno získala skutočne po jablku, Steve Jobs si totiž ako kalifornský voľnomyšlienkár privyrábal v jablčnom sade. Vtedy si vraj uvedomil, že jeho firma bude musieť mať nejaký originálny názov a nakoniec zvíťazilo Jablko. Každý ho pozná a firma sa tak skôr presadí, ako keby mala tak nudné meno ako napríklad vtedajší Micro-soft, International Business Machines Corporation a ďalší.

Steve Wozniak vysvetľuje pôvod názvy firmy Apple
[youtube]http://youtu.be/mFdX29mVrxA[/youtube]

Príbeh líšky, vlastne pandy

Asi najkomplikovanejší príbeh má logo a maskot prehliadača Firefox. Ten sa ku všetkému pôvodne volal úplne inak, bol to totiž mýtický Fénix, teda Phoenix, ktorý mal symbolizovať znovuzrodenie vtedajšieho prehliadača Mozilla. Lenže potom sa prišlo na to, že toto meno je už obsadené a tak sa vybral podobný názov Firebird, vďaka ktorému sa nemuselo meniť logo. Čoskoro sa však ukázalo, že sa tak volá istý databázový systém, a tak sa rýchlo hľadal posledný a snáď už definitívny názov prehliadača. Ľudia z Mozilly si nakoniec vybrali slovíčko Firefox. Nikto ho vtedy nepoužíval, malo rovnaký základ a zároveň je to doslovný preklad jedného z čínskych mien pre pandu červenú.

Firefox teda podľa oficiálnej definície Mozilly nemá predstavovať akúsi vysnívanú ohnivú líšku, ale naozaj pandu červenú, čo dokladá aj starnúci oficiálny dokument, ktorý pred rokmi vysvetľoval, prečo došlo k premenovaniu pôvodného Firebird.

Jeden z prvých konceptov loga neskrýval inšpiráciu v skutočnej líške

Jeden z prvých konceptov loga neskrýval inšpiráciu v skutočnej líške

[divider color=“#eee“ width=“1″ type=“dashed“ /]
Na sklonku roku 2003 sa začalo rýchlo pripravovať nové logo a práve to stojí za vlnou špekulácií, čo je to vlastne za zviera, ktoré na nás pozerá z toľko typického loga prehliadača. V skutočnosti je to totiž hybrid líšky a pandy. Autorom nápadu je Daniel Burka, ktorý sa čiastočne inšpiroval v japonských kresbičkách líšky a tiež vo svojej detskej obrázkovej biblii, v ktorej našiel nápadité maľovky líšok s plamennými chvostami z príbehu o biblickom Samsonovi.

Niektoré črty si Firefox vypožičal z maľované detské Biblie – hlavne ohnivý chvost

Niektoré črty si Firefox vypožičal z maľovanej detskej Biblie – hlavne ohnivý chvost

[divider color=“#eee“ width=“1″ type=“dashed“ /]

Tvor mal ale na druhú stranu objímať Zem a to v typickej póze pandy. Tiež prvé oficiálne náčrty od Stephena Desroches predpokladali skôr oblejšie tvary uší. Náčrtok nakoniec konečne previedol do vektorovej podoby tretí dizajnér v rade Jon Hicks a vytvoril tak definitívnu podobu loga, ktoré sa v posledných deviatich rokoch premenilo už len kozmeticky. Panda má vo finálnej podobe ostré uši a pripomína tak opäť skôr líšku, ale to je len výsledok jednotného dizajnu, ktorý stavia výhradne na ostrých uhloch v celej malovke.

Prvý hrubý náčrtok a vektorizované logo z konca roka 2003

Prvý hrubý náčrtok a vektorizované logo z konca roka 2003

[divider color=“#eee“ width=“1″ type=“dashed“ /]

Firefox je teda naozaj panda červená, hoci sa jeho logo istou mierou inšpirovalo v malovkách líšok.

Panda červená v toľko typickej polohe do klbka - v ňom sa inšpirovali aj autori loga

Panda červená v toľko typickej polohe do klbka – v ňom sa inšpirovali aj autori loga

[divider color=“#eee“ width=“1″ type=“dashed“ /]

Príbeh tučniaka Tuxe

Nakoniec nesmiem zabudnúť možno na tú najznámejšiu a jednu z najstarších figúrok, teda na maskota Linuxu z roku 1996. Jeho meno si môžete vyložiť buď zo slova „tuxedo“ – smoking / frak toľko typický pre zafarbenie tučniakov, alebo ako spojenie slov Torvalds Unix.

Vývoj Tuxe 1Vývoj Tuxe 2Vývoj Tuxe 3
[divider color=“#eee“ width=“1″ type=“dashed“ /]
Vývoj Tuxe od prvého náčrtku a čiernobielej podoby až k plastickej súčasnosti

Autorom pôvodnej podoby Tuxe je Larry Ewing, ktorého návrh sa ujal vďaka neformálnej súťaži. Samotný tučniak potom pochádza z hlavy Linusa Torvaldsa. Ewing prvého Tuxe spracoval v editore Gimp 0.54 a poslúžila mu k nemu mašina vyzbrojená procesorom Intel 486 DX2 a Linuxom. Ako vidno, legendárne logá nemusia vznikať len na počítačoch svetoznámych mediálnych agentúr.

kresba Tuxe z roku 1996
[divider color=“#eee“ width=“1″ type=“dashed“ /]
Pôvodná kresba Tuxe z roku 1996

Pôvodný Tux má veľmi benevolentné práva na použitie: „Robte si s ním, čo chcete, keby sa ale niekto pýtal, citujte ma ako lewing@isc.tamu.edu,“ píše na svojom webe Ewing. Vďaka tomu sa Tux dočkal desiatok a stoviek prepracovaní a je súčasťou log hromady linuxových distribúcií.

Wilber, slon a ďalší

Nejakého toho maskota by ste našli aj u mnohých ďalších produktoch, ich príbehy už ale nie sú tak zaujímavé, alebo sú jednoducho nedohľadatelné. Jedným z krásnych príkladov je napríklad Wilber. Ak ho nepoznáte, vedzte, že to je meno kojota, ktorý je maskotom bitmapového editora GIMP. Postavičku vytvoril Tuomas Kuosmanen v septembri roku 1997 a od tej doby je to nedeliteľný spoločník tohto legendárneho slobodného grafického editora.
maskot a logo rastrového editoru GIMPmaskot a logo rastrového editoru GIMP 2
[divider color=“#eee“ width=“1″ type=“dashed“ /]
Kojot Wiber, maskot a logo rastrového editora GIMP

Ďalším maskotom potom môže byť napríklad slon menom elePHPant, ktorý už podľa názvu reprezentuje populárny webový programovací jazyk PHP. Jeho autorom je Vincent Pontier a má za sebou viac ako desaťročnú históriu.
elePHPantelePHPant2
[divider color=“#eee“ width=“1″ type=“dashed“ /]
Maskot jazyka a interpretu PHP menom elePHPant (Foto: DragonBee)

Poznáte nejaké ďalšie slávnych technologických maskotov, ktoré dopĺňajú hlavnú obchodnú značku produktu, alebo firmy? Podeľte sa o ne v diskusii.