Vyberte stranu

Podľa správy výboru Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby má Čína prostriedky, príležitosť a motív k využívaniu telekomunikačných spoločností „k zlomyseľným účely“. Preto odporúča, aby s týmito firmami žiadna americká firma neuzatvárala kontrakty.

Najväčším čínskym telekomunikačným výrobcom Huawei Technologies a ZTE by mal byť kvôli bezpečnostným rizikám vyplývajúcim z možného vplyvu čínskeho štátu uzatvorený prístup na americký trh a americkej firmy by s nimi nemali uzatvárať kontrakty.

Uvádza sa to v návrhu správy, ktorú vydá výbor Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby. Čínske firmy sa proti obvineniam dôrazne ohradili.

Podľa správy, ktorá je výsledkom 11 mesačného vyšetrovania, by sa spravodajské služby mali ďalej zameriavať na snahy Huawei a ZTE o expanziu v Spojených štátoch. Súkromný sektor by potom mali tieto služby čo najpodrobnejšie informovať o rizikách priemyselnej špionáže a ďalších hrozbách, povedali predstavitelia výboru médiám.

Výbor podľa správy získal informácie od bývalých zamestnancov spoločnosti Huawei, ktoré naznačujú, že firma by mohla mať na svedomí podplácanie a korupciu, diskriminačné správanie a porušovanie autorských práv.

Správa tiež odporúča, aby americké regulačné úrady blokovali plány fúzií a akvizícií oboch firiem v USA. Vzhľadom na obavy z hackerských útokov z Číny je podľa nej tiež potrebné, aby vládne počítačové systémy neobsahovali žiadne komponenty vyrobené oboma firmami. „Čína má prostriedky, príležitosť a motív k využívaniu telekomunikačných spoločností ku zlomyseľným účelom,“ píše sa v správe.

Kontroverzné závery americkej komisie sa podľa tuzemského zastúpenia ZTE Slovenského trhu vôbec nedotýkajú. „S určitosťou môžeme povedať, že všetky v tuzemsku predávané modely ZTE obsahujú iba štandardné firmware súčasti ako u ostatných svetových výrobcov mobilných telefónov. Všeobecne stále platí, že českí a slovenskí užívatelia chytrých mobilných zariadení, ktorí dodržiavajú odporúčané bezpečnostné postupy, nemôžu o svoje dáta prísť , „uviedol Filip Zhang Haifeng zo ZTE Czech.

Huawei, ktorú vlastnia jej zamestnanci, je druhým najväčším svetovým výrobcom smerovačov, prepínačov a ďalších telekomunikačných zariadení po švédskej firme Ericsson, ZTE je vo svete piata. Obe firmy sa síce stávajú „dominantnými globálnymi hráčmi“, ako konštatuje správa, agentúra Reuters však pripomína, že na americkom trhu zatiaľ predávajú hlavne mobilné telefóny a v sektore sieťových zariadení výraznejšie zastúpené nie sú.

Akcie ZTE klesli

Hovorca Huawei William Plummer tvrdenie výboru odmietol a označil ich za „nepodložené.“ ZTE vyjadrila „hlboký nesúhlas“ s tvrdením, že by mohla prijímať príkazy od čínskej vlády a byť ňou ovládaná. „Toto vyšetrovanie by sa nemalo zameriavať na ZTE a pritom zabúdať na západných predajcov, ktorí sú na americkom trhu oveľa väčší,“ uviedla firma. Akcie ZTE dnes na burze v Hongkongu klesli až o 3,4 percenta.

Americké firmy, ktoré uvažujú o nákupoch od Huawei, „by si mali nájsť iného partnera, ak im záleží na svojom duševnom vlastníctve, na súkromí ich zákazníkov a národnej bezpečnosti Spojených štátov amerických“, povedal v nedeľu večer v televízii CBS predse>da výboru Mike Rogers.