Vyberte stranu

Open source sa stáva hlavným prúdom a je to predvolená voľba pre ďalšiu generáciu informačných technológií. Aspoň si to myslia v Red Hate, prvej open source firme s miliardovým obratom.

Connect.cz z Bostonu: „Open source sa stáva hlavným prúdom. Je to východisková voľba pre ďalšiu generáciu IT. „Tieto slová zazneli na bostonskom summite z úst výkonného šéfa spoločnosti Red Hat, ktorá sa ako vôbec prvá firma v histórii pracujúca so softvérom s otvoreným zdrojovým kódom môže pochváliť miliardovým obratom v dolároch.

Takéto vyhlásenie môže znieť trochu odvážne. Aj keď sú miliardové príjmy určite veľmi dobrým výsledkom, ostatné softvérové ??firmy, ktoré pracujú predovšetkým s uzavretými aplikáciami, napríklad Microsoft a VMware, vykazujú čísla mnohonásobne vyššie. Jim Whitehurst však poukazuje na rýchlo odohrávajúce sa zmeny a na to, že celý technologický segment smeruje k otvorenej štandardizácii.

Inovácia vďaka open source
„Väčšina inovácií sa najskôr uskutoční v oblasti open source. To je radikálna zmena oproti dobe pred piatimi rokmi, „upozorňuje najvyšší predstaviteľ Red Hatu. Skutočnosť mu dáva za pravdu – napríklad Google, Facebook, Twitter alebo Amazon vyrástli a inovujú práve vďaka softvéru s otvoreným kódom. „Máme miliardu dolárov vďaka tomu, že sme presvedčili trh, že open source je výbornou alternatívou pre tradičné proprietárny softvér.“

Whitehurst situáciu prirovnáva ku štandardizáciám, ktoré prebehli v minulosti. „Ak by jedna spoločnosť vlastnila práva na skrutkovač, skrutky a matice, zrejme by nikdy nevznikli prúdové motory.“ Red Hat a ďalšie open source firmy a komunity presadzujú myšlienku, že by žiadna spoločnosť nemala zákazníkov nútiť využívať proprietárne nástroje a namiesto toho by sa mala angažovať v ich štandardizácii.

„Keď sa veci štandardizujú, nemusíte o nich premýšľať, ale môžete premýšľať len o tom, čo vďaka nim môžete vybudovať,“ hovorí Whitehurst. Inými slovami by zákazníci nemali riešiť, či si IT infraštruktúru zaobstará od toho či onoho výrobcu a báť sa o to, či im jednotlivé komponenty budú spolu fungovať. „Žijeme v dobe ekonomiky postavenej na informáciách.

Informácie už sú viac dôležité, ako fyzické veci. “
Red Hat nie je jediný, ktorý v open source vidí budúcu cestu. Okolo 70 percent dnešných cloudov už beží na open source technológiách a spoločnosti začínajú tento typ aplikácií vyhľadávať. „Situácia sa zmenila a firmy už open source neodmietajú ako predtým. Naopak, chcú ho kvôli ochrane svojich investícií, „opisuje viceprezident a technologický šéf divízie Sybase v SAPu Irfan Khan. Ochranou investícií je myslené to, že keď si firmy zaobstarajú otvorené technológie, môžu na nich v budúcnosti stavať a napájať na ne ďalšie produkty. Nemusia sa obmedzovať na jedného dodávateľa.

„Naši vývojári chcú vyvíjať na open source technológiách. Keď začíname písať novú aplikáciu, je to na otvorenej platforme, „dodáva Khan. O SAPu zatiaľ nedá tak úplne povedať, že by bol vzorom pre otvorenosť, evidentne sa ale dávajú ľady do pohybu. Zrovna nemecký obor môže byť dobrým ukazovateľom toho, kam sa trh hýbe. „Okolo 65 percent svetového HDP príde do styku so SAP,“ poukazuje Khan na to, že finančné transakcie, účtovníctvo a ďalšie položky prúdi práve cez nástroje tejto spoločnosti.

Linux hýbateľom zmien
Linux a open source nie sú postavené len na Red Hate, angažujú sa v ňom aj ďalšie spoločnosti, napríklad IBM, a početné komunity. Tieto subjekty spoločne vyvíjajú rôzne softvérové ??nástroje, ktoré potom uvoľňujú všetkým záujemcom. Napríklad v IBM na open source projektoch pracuje niekoľko stoviek programátorov, ktorý svoju prácu zdieľajú ďalej. Podobné je to aj v Red Hate a ďalších firmách.

Vďaka tejto spolupráci potom môžu vznikať projekty ako OpenStack alebo OpenShift tvoriace základ mnohých cloudov. Jednotlivé subjekty a spoločnosti potom na týchto a ďalších open source projektoch môžu stavať svoje vlastné produkty a zarábať na nich vďaka podpore, implementácii, prenájmu, správe a podobne.

„V nasledujúcich rokoch zmení open source a platforma x86 systémy pre ukladanie dát rovnako, ako predtým Linux zmenil oblasť serverov,“ opisuje v rozhovore pre Connect.cz ambície a silu otvorených aplikácií jeden z viceprezidentov Red Hatu Ranga Rangachari. „Softvér je tým kľúčovým mechanizmom, ktorý umožňuje presun ukladanie dát do cloudu.“

Ukladanie a analýza dát sú súčasným veľkým hýbateľom informačných technológií a Red Hat verí, že v tejto oblasti môže zohrať veľmi dôležitú úlohu. Okolo 40 percent prostriedkov vynaložených za cloud mieri práve do storage systémov, čo v súčasnej dobe predstavuje trh o veľkosti 5 miliárd dolárov, pričom toto číslo by počas nasledujúcich 3 rokov malo vzrásť na 7 miliárd.

O takto veľký trh sa samozrejme zaujímajú všetci veľkí hráči a nové Startupy, aj tí s proprietárnymi technológiami. Red Hat však opäť verí na otvorenosť. „S našim novým systémom Red Hat Storage Server 2.0 nemusíte riešiť, aký hardvér si pre ukladanie dát kúpite, funguje na 98 percentách x86 serverov,“ vysvetľuje Rangachari. „Ak si u iných dodávateľov zaobstaráte storage zariadenia, ste zviazaní svojím inovačným cyklom. U nás to vďaka open source nemusíte riešiť. “

Otvorený cloud
„Otvorené štandardy umožnia kontrolovať váš osud,“ nadväzuje na slová svojho kolegu viceprezidentka červeného klobúka Margaret Rimmler starajúci sa o cloudové projekty. Red Hat postupne začína uvádzať na trh produkty z balíčka Open Hybrid Cloud Solutions, ktoré spoločnostiam umožňujú stavať si vlastné privátne cloudy v dátových centrách a následne umožnia ich prepojenie s verejnými cloudami, treba s Amazon na HP.

Red Hat sa tak púšťa do priameho boja s Microsoftom alebo VMware, teda firmami, ktoré naopak stavajú skôr na uzavretých technológiách. „Ak si pre svoj cloud zvolíte napríklad VMware, budete závislí na tom, aké produkty vám VMware v budúcnosti naservíruje. Budete musieť platiť ceny, ktoré si určia, „vypočítava Rimmler. „S otvoreným cloudom si môžete zvoliť svoj vlastný ekonomický model a technológie.“

Red Hat chce týmto vyslať správu, že je vďaka open source technológiám najlacnejším, otvoreným a silným dodávateľom nástrojov pre budovanie cloudov. Lacný skutočne je, za poplatok 500 dolárov na hosťa ponúka kompletnú sadu nástrojov, od virtualizácie, cez operačný systém, softvér pre správu, middleware (JBoss) až po možnosť napojenia na verejný cloud.

Na rozdiel od VMware alebo Microsoft si navyše nezapočítava poplatky za procesorové jadra a ďalšie. Ak si firma chce postaviť vlastný privátny cloud, musí na to ísť cez virtualizáciu. To znamená kúpiť si technológie na virtualizáciu serverov a až na nich potom vybudovať cloud, teda opäť nákup ďalších nástrojov. Red Hat toto všetko dodá v balení za jednu cenu.

Červený klobúk umožňuje vybudovanie platformy ako služby alebo infraštruktúry ako služby (PaaS a IaaS). Najmä v PaaS vidí ohromnú príležitosť. Tento trh by mal mať do roku 2015 veľkosť necelé 2 miliardy dolárov s tým, ako firmy postupne presúvajú tradičné aplikácie do cloudu.

PaaS umožňuje testovanie a beh cloudových aplikácií. Navyše takmer 80 percent firiem uvádza, že do roku 2014 chcú zaviesť vlastné privátne cloud a 17 percent túto možnosť zvažuje. „Sme vďaka JBoss veľmi silní v middleware a PaaS je logickým rozšírením a ďalšie veľkou vlnou,“ dodáva Rimmler.

Red Hat a jemu podobné spoločnosti aj cez mnoho popísaných výhod stále budú bojovať so spoločnosťami, ktoré dodávajú vlastné kompletné a uzavreté balíčky. Open source však začína prerastať aj k nim v mnohých čiastkových oblastiach. „Do roku 2013 bude otvorený kód v 85 percentách komerčných aplikácií,“ myslí si prezident Red Hatu Paul Cormier. Nie snáď, že by tento komerčný softvér mal byť úplne otvorený, ale open source do neho nejakým spôsobom prehovorí, napríklad z hľadiska vývoja.

„Open source je otvorený štandard pre budúcnosť. Určite tu ale stále budú pôsobiť uzavretí hráči a ešte bude o čo bojovať, „uzatvára Jim Whitehurst.