Vyberte stranu

Český projekt Tabfoundry naskakuje na vlnu nástrojov pre správu sociálnych sietí. Robí jednu úzko zameranú vec – tvorbu záložiek na Facebooku. A chce v tom byť najlepší.

Nástroje na správu a analýzu sociálnych sietí v minulom roku zažívali žatvy. Hromade z nich sa podarilo výrazne expandovať, niektoré získali investíciu (napríklad českí Socialbakers) a veľkú časť z nich odkúpili giganti ako Google, Oracle či Salesforce.com. Aj nový Český projekt Tabfoundry sa predviedol šéfke spoločnosti Wildfire, ktorá pred pár mesiacmi spadla práve pod Google, mieri do sveta a chce uspieť so správou záložiek na Facebooku.

Mnoho správcovských nástrojov sociálnych sietí je veľa komplexných. Tabfoundry sa naopak zameriava iba na jednu vec – spravuje záložky na stránkach na Facebooku. Toho najčastejšie využívajú spoločnosti, reklamné a PR agentúry, dizajnéri aj menší podnikatelia, ktorí pomocou týchto záložiek chcú svojim fanúšikom a klientom prinášať marketingové akcie a všemožný obsah.

„V tejto jednej veci by sme chceli byť najlepší na svete,“ hovorí v rozhovore v jednej z pražských kaviarní spoluzakladateľ Tabfoundry Ladislav Hrbáček. To je pomerne ambiciózny cieľ, podobných konkurenčných služieb už totiž existuje nemalé množstvo. Podľa mladého podnikateľa je to ale o ponuke a kvalite funkcií. „Väčšina z konkurentov dovoľuje písať iba HTML kód do rámov Iframes a potom ho hosťujú a o všetko sa postarajú,“ opisuje, „zatiaľ čo my máme kompletný vizuálny a prehľadný editor.“

Najjednoduchšia cesta na záložky

„Tabfoundry je najjednoduchšie cesta k tomu, ako si záložku na Facebooku vytvoriť,“ verí Hrbáček. Kto niekedy túto činnosť skúšal bez pomocných nástrojov, určite mu dá len pri letmom pohľade na produkt za pravdu. Nový český startup obchádza pre mnohých všetky nepríjemnosti, ktoré sú s tvorbou záložiek spojené, najmä potom kódovanie, programovanie a zakladanie vývojárskeho účtu na Facebooku.

Jednoduché rozhranie pre tvorbu záložiek na Facebooku.
Jednoduché rozhranie pre tvorbu záložiek na Facebooku.

Namiesto toho sa stačí zaregistrovať na stránkach Tabfoundry.com a začať tvoriť v klasickom editore. K dispozícii sú nielen nástroje pre editáciu textu a ďalšie položky, ale najmä prednastavené moduly pre funkcie ako Google mapy, vkladanie príspevkov z Twitteru, pole pre videá z YouTube a ďalšie. V blízkej budúcnosti sa majú objaviť aj ďalšie widgety, napríklad pre Pinterest, Instagram či zbieranie ľudí do mailing listov. Po vytvorení záložky už jej potom stačí jednoducho publikovať kliknutím na tlačidlo.

Základná verzia Tabfoundry je k dispozícii zadarmo, používatelia ale musia počítať s vloženým logom na jednotlivých záložkách. Pre náročnejších zákazníkov sú potom k dispozícii platené a rôzne odstupňované verzie. Mesačné predplatné prémiová verzia pre jednu facebookovú stránku tak vyjde pri zavádzacej cene na 9 dolárov a neobmedzený počet stránok potom na 75 dolárov.

Aj v tomto prípade je ale nutné počítať s prítomnosťou menšieho loga Tabfoundry. Pre agentúry, ktoré potrebujú pracovať s tzv white labely a nechcú na stránkach mať logá tretích strán, sú potom k dispozícii najdrahšie edície končiace až na 399 dolároch za mesiac. „Ak vytvárate aspoň 4 záložky mesačne, oplatí sa vám to,“ hovorí Hrbáček a poukazuje na „výrobnú“ cenu záložiek u klasických dodávateľov.

[youtube]http://youtu.be/4r6NAQdUhOs[/youtube]

Ako veľký tento biznis môže byť, nechce spoluzakladateľ služby odhadovať. Najväčší hráči na trhu v tejto oblasti majú napríklad mesačne 25 miliónov zobrazení vďaka nimi vytvorených záložiek. „Naša predstava je, že budeme mať tisíce užívateľov a stovky platiacich,“ plánuje Hrbáček. Jeho firma registruje najväčší dopyt zo Spojených štátov a následne Egypta, Indie a Veľkej Británie.

Štart vďaka StartupYardu

Pomocou Tabfoundry boli vytvorené facebookové záložky aj pre veľké svetové značky, napríklad spoločnosti Nivea, KIA a Viessman. Produkt pomáhali odlaďovat tuzemské veľké komunikačné agentúry, ktorým sa aj vtedajšia beta verzia zapáčila. Práve agentúry väčšinou spravujú sociálne siete pre veľké spoločnosti a Tabfoundry sa tak k nim nepriamo môže dostať.

Na Tabfoundry od začiatku pracujú 3 ľudia. Okrem Ladislava Hrbáčka sú to aj vývojári Petr Messner a Michal Kvasnička. Projekt začal ožívať až vlani v máji pri štarte posledného ročníka akcelerátora StartupYard. „Bez StartupYardu by sme ten projekt vôbec nespustili,“ spomína Hrbáček na začiatky svojej mladej firmy.

A náhľad výslednej stránky.A náhled výsledné stránky

Mladý podnikateľ predtým pracoval práve v jednej z komunikačných agentúr a pre klientov okrem iného spravoval ich profily na Facebooku. „Nápad sa začal rodiť už tam, vytváranie záložiek bolo komplikované a drahé,“ opisuje. Na jeseň roku 2011 napísal malý prototyp, ktorý ale nakoniec nechal ležať ladom. Až deň pred uzávierkou prihlášok do StartupYardu sa s Petrom Messner rozhodli prihlásiť iba s nápadom.

„Vybrali nás a to bol ten zlom, kedy som musel prísť do práce, kde som to mal rád, a povedať, že som dostal príležitosť. Bez StartupYardu by som to nikdy neurobil, „hovorí Hrbáček. Vedeniu akcelerátora sa páčil nápad a tiež to, že Hrbáček s Messner mali vo svojom odbore skúsenosti. Prvý menovaný sa správou sociálnych sietí a jeho kolega potom pôsobil ako autor v Zozname. „Hneď na úvod nám ale dali podmienku, že si musíme zohnať niekoho tretieho, inak to nezvládneme,“ smeje sa Hrbáček.

StartupYard údajne pomohol celý projekt formovať a naučil mladých tvorcov premýšľať o veciach, ktoré by ich ani nenapadli. „Bola tam skvelá motivácia. Napríklad každý týždeň sme si vzájomne prezentovali, čo je nové. Keby sme sa len zavreli v pivnici, flákal by sme sa. “

Akcelerátor, ktorý aktuálne končí s výberom projektov do tretieho ročníka, Tabfoundry okrem tejto pomoci priniesli aj investíciu 10 tisíc dolárov výmenou za 10-percentný podiel vo firme. To vzniku veľmi pomohlo. „Peniaze sme používali výhradne na to, že sme zaplatili grafika, založili spoločnosť, kúpili vstupenky na konferencie, domény, hosting a ďalšie,“ opisuje spoluzakladateľ spoločnosti.

Lámanie chleba

Teraz už sú ale chalani z akcelerátora vonku, pracujú zo súkromnej študovni v Národnej technickej knižnici v pražských Dejviciach, produkt majú hotový a ten musí začať zarábať. Tím by chcel byť sebestačný zhruba v polovici tohto roka. „Teraz sa láme chlieb,“ konštatuje Hrbáček. Vďaka investícii, zázemie StartupYardu a skutočnosti, že Hrbáček s Messner mali aj čiastočné úväzky a Michal Kvasnička študuje na ČVUT, doteraz dokázali úspešne fungovať a tvoriť.

Ladislav Hrbáček, Petr Messner a Michval Kvasnička. Tým Tabfoundry.
Ladislav Hrbáček, Petr Messner a Michval Kvasnička. Tím Tabfoundry.

„To, čo sme teraz vytvorili, reprezentuje moju vtedajšiu predstavu,“ hovorí Hrbáček. Teraz plánuje začať Tabfoundry predávať a propagovať. Cieľom propagácie majú nielen rôzne špecializované blogy a servery, ale aj PPC kampane, kampane na Facebooku a ďalšie.

Mladý tím už mal ďalšie ponuky na investíciu, zatiaľ ale odmietli. „Vždy to ale boli sumy podobné tým, ktorú sme dostali od StartupYardu. To už je ale teraz so spustením netaktické, „vysvetľuje spoluzakladateľ.

Hrbáček si nemôže vynachváliť svojich spolupracovníkov. Petr Messner je podľa jeho slov výborný a rýchly programátor, ktorý napísal celý back-end aplikácie. Ten beží na virtuálnych serveroch v Rackspace. Na tieto servery stačí nainštalovať Linuxový stroj, na ktorom beží Python a MongoDB. Systém je napísaný tak, aby bol nezávislý na poskytovateľovi a mohol sa plynulo bez prerušenia presúvať medzi jednotlivými virtuálnymi strojmi.

„Zvolili sme Rackspace predovšetkým z toho dôvodu, že je kvalitný, ale zároveň má dobrý program pre Startup – dostali sme od nich počiatočný kredit,“ hovorí Hrbáček. Do budúcnosti sa ale plánujú VPS aj v Prahe. Front-end Tabfoundry je potom napísaný v HTML a JavaScriptu a na starosť ho mal Michal Kvasnička.

Ďalšie kroky Tabfoundry povedú do San Diega na konferencii Social Media Marketing World, kde sa chystajú osloviť nielen zákazníkov a možné partnermi, ale aj blogerov a ďalších.